پشتیبانی

سیتولوژی و کروموزوم گیاه آلوئه ورا – شرکت آلوئه کاران آوای اروند

وبلاگ و اخبار

سیتولوژی و کروموزوم گیاه آلوئه ورا

وبلاگ و اخبار

سیتولوژی و کروموزوم گیاه آلوئه ورا

هرپایه مورد سیتولوژیکالی دارای پایه کروموزومی x= 7 می باشد در تترا پلوئید 2n=42 ودر هگزا پلویید می باشد.کاریوتیپ هاپلوئید دارای 3 کروموزوم کوتاه 4 کروموزوم بلند است. اندازه کوتاه کروموزوم در نهاندانگان 3-1.5 میکرومتر ویک سایز بلندتر آن معادل 4.6 برابر بزرگتر در نمونه آلوئه مشاهده شده است. مقدار DNA و اندازه کلی کروموزوم با پیشرفت تکاملی افزایش میابد با افزایش DNA، سایز کروموزوم در گونه های پیشرفته بزرگ اما در گونه های اولیه مانند بدو کوتاه می باشند.

پلی پلوئیدی :

پلی پلوئیدی معمولی در آلوئه غیر معمول است ودر توزیع جغرافیایی آن یکنواخت نیست درکل جنس آلوئه 2n=42 تنها مورد هگزاپلوئید شناخته شده است.2n=28  چهار گانه است که به طور طبیعی اتفاق می افتد وپلی پلوئید معمولی است. دراین حالت تفاوت مورفولوژیکی بین ارقام کمی است و نه کیفی.گروههای چهارگانه از گونه های درحال رشد در زیستگاههای متفاوت در رطوبت و ارتفاع، متفاوت اما ازلحاظ جغرافیایی بسیار نزدیک به یکدیگر میباشند.

برخی از نمونه ها2n=29   با کروموزوم بسیار طولانی یا فوق العاده کوتاه میباشدanuoploidy  است و در نهاندانگان در طی تغییرات متوالی هسته به تشکیل سلول جدید منتهی می گردد، اما ارزش تکاملی ندارد. چند تری پلوئیدی در آلوئه 2n=3X=21 از نظر جنسی عقیم اما دارای رشد رویشی شدید می باشد، که منشا آن از دوبرابر شدن گامت پدر ومادر باغیر ویک کاهش بوجود می آید.تری پلوئید برای مدت طولانی در طبیعت باقی نیست، مگر در حالت های apomictic و برخی  perennialها زندگی طولانی دارند.     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در باره ما( کلیک کنید)

رزومه شرکت : این شرکت در سال 1386 باهمکاری کارشناسان کشور مالزی وپژوهشگران داخلی اقدام به واردات نهال گیاه آلوئه ورا گونه باربادنسیس میلر ازکشور مالزی نموده که بعد از بومی سازی این گیاه وتایید حفظ نباتات جهادکشاورزی اقدام به توسعه وترویج کشت آلوئه ورا را درجنوب میهن عزیزمان که شامل استان های فارس – بندرعباس – بوشهر- خوزستان نموده ودر سال 1388 بعداز توسعه کشت اقدام به خرید خط تولید و فرآوری پالپ آلوئه ورا ازکشور چین صورت پذیرفت. بعداز تحقیقات وبررسی های انجام شده توسط مدیریت شرکت خط عصاره آلوئه ورا که تمامی تجهیزات و دستگاه ها تولید داخل می باشدکه در سال 1396 خریداری گردید. این شرکت تمامی فعالیت کشت وصنعت خود را برپایه تولیدات غیرشیمیایی وسالم وتماماٌ ارگانیک پایه گذاری نموده اهداف تحقیق کشت در شهرستان خرمشهر بومی سازی بهترین نوع آبیاری سازگاری با شوری آب وزمین صنعت فرآوری تولید پالپ تولید عصاره